Pëllumb Pipero jep lajmin e mirë: Nga e hëna nisin …

Mjeku Pëllumb Pipero në një lidhje live në emisionin “Opinion” deklaroi se të hënën nis analiza seriologjike për personelin shëndetësor të QSUT-së, por ndoshta edhe për COVID 2.

“Sapo më erdhi një njoftim që ditën e hënë nis analiza seriologjike me personelin shëndetësor të QSUT-së, ndoshta edhe me të COVID 2. Është një lajm i mirë edhe për të parë ekspozimin edhe për të parë nivelin e mbrojtjes edhe për të ditur më shumë për situatën qarkulluese të virusit. Është një lajm shumë i mirë ky”, tha Pipero.

Keidi Bare dhe Sadiku këndojnë himin e Shqipërisë përpara lojtarëve të Malagës (Video)

Klubi i Malagës, duke përfituar nga periudha e izlomimit për shkak të Koronavirusit, ka menduar t’i argëtojë tifozët në rrjetet sociale, duke postuar një video, ku shfaqen dy futbollistët e Kombëtares sonë, Keidi Bare dhe Armando Sadiku, teksa këndojnë himin e Shqipërisë.

Bare i jep edhe më shumë emocion interpretimit, duke u ngritur në këmbë, ndërsa Sadiku e shoqëronte me dorën ne zemër dhe duke e kënduar teksa qendronte i ulur.

Videoja është xhiruar përpara mbylljes në shtëpi për shkakun e Koronavirusit, por klubi spanjoll ka zgjedhur që ta publikojë në këtë moment karantine.

Në një bashkëpunim me Elvana Gjatën? Ylli Limani përgjigjet kështu (VIDEO)

Në një bashkëpunim me Elvana Gjatën? Ylli Limani përgjigjet kështu (VIDEO)
Ylli Limani ka qenë së fundmi në një lidhje direkte në emisionin “Rreze dielli” ku ka treguar se si ka kaluar kjo periudhë për të.

Ylli ka folur gjithashtu edhe për projektet e tij muzikore, ku ka theksuar se ai me Tunën ka qenë ndër më të suksesshmit, duke u menduar mirë për projektet pasardhëse apo një bashkëpunim tjetër me një këngëtare femër.
“Është një lloj komplikimi që ndodh kur parashikohet një bashkëpunim me femra sepse duhet patur parasysh disa gjëra, si ana estetike, edhe tingulli, tonalitetit I këngës, tema e saj.

Pas bashkëpunimit me Tunën, standardi duhet të jetë shumë i lartë, nëse vjen është e mirëseardhur, e nivelit të atij bashkëpunimi. Ka shumë artiste që mund të bashkëpunonim, Elvana Gjata është një nga ata që vlerësoj më shumë, por ka edhe shumë të tjera të të gjitha zhanerave”, ka pohuar Ylli gjatë lidhjes direkte.
Me siguri pas këtij komunikimi, fansat e Yllit dhe Elvanës po presin me padurim një projekt muzikor të përbashkët të dy artistëve.

Shoqatat e Prodhuesve thirrje konsumatorëve: Blini produktet shqiptare! Qeveria të na mbështesë

Kur në të gjithë vendin puna është pezulluar në shumë sektorë, biznesi i bën thirrje qeverisë që të mbështesë produktet vendase. Sekretari i përgjithshëm i bashkimit të prodhuesve Arben Shkodra thotë se produktet ‘Made in Albania’ duhet të promovohen fort nga qeveria në kohën kur importi ka vështirësi për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19.

“Qeveria duhet të promovojë fort në cdo daljen të vetën prodhuesin vendas. Duhet ta lehtësojë sa më shumë prodhuesin vendas me qëllim që prodhuesi vendas të zërë të paktën në këto moment kur produktet e importit kanë vështirësi për të aksesuar në tregun tonë duhet ta promovoj fort. Po të lehtësohet prodhuesi vendas, po të lehtësohet fermeri po të lehtësohet përpunuesi unë mendoj qe produktet tona tashmë kanë filluar të jenë produkte të cilat mund të konkurrojnë lehtshëm në tregun e huaj dhe aq më tepër në tregun e brendshëm.”, tha Arben Shkodra.

Ekonomia tashmë ndodhet në një moment të vështirë, ku sektorët më të goditur janë prodhimi, shërbimet si dhe agrobiznesi. Kryetari i shoqatës së prodhuesve të birrës vendase Stefan Pinguli garanton qytetarët se produktet vendase si uji, birra apo lëngjet janë të një cilësie nga më të mirat dhe i bën thirrje qeverisë ti ndihmojë këto biznese në rritjen e investimeve.

“Duhet të kuptojmë një gjë që të ndihmojmë njëri tjetrin duhet të ndihmojmë shoqërinë që të ndihmojmë shoqërinë duhet të lëvizim kapitalin dhe produkti vendas të jeni të sigurt që është shumë më bio se të gjithë produktet e tjera. Nuk them vetëm për birrën por qoftë dhe molla, dardha të gjitha janë produkte të prodhuara në një tokë e cila është e pa invaduar akoma me elementët kimikal të standardeve ndërkombëtarë të cilët e kanë të domosdoshme të bëjnë prodhime të mëdha dhe birrën ne po bëjmë çështje e mundur ta çojmë tek shtëpia e konsumatorit dhe kosto tonë janë të larta.”, pohoi Stefan Pinguli.
Pinguli pranon se kostot e produkteve janë të mëdha, dhe për t’i ulur ato sheh vetëm një rrugë. Ai iu bën thirrje konsumatorëve të blejnë sa më shumë produkte shqiptare për të ulur koston e tyre e për rrjedhim më vonë edhe çmimet.

Stefan Pinguli-Ne po bëjmë përpjekje të jashtëzakonshme të japim produkte shumë interesante dhe bota është mahnitur nga produktet tona por kemi një problem të madh që kostot e këtyre produkteve i kemi të mëdha. sikur të kemi kosto produktesh 20% më të vogla ne do kishim të hapur tregun ndërkombëtar problem është që ne duhet të popullarizojmë produktin tonë brenda vendit. Mbi këtë bazë unë i siguroj që produktet e birrës, lëngjeve, të ujit janë goxha më të mira se ndërkombëtarë. I lutem klientit të na shikoj seriozisht edhe ne gjithashtu.

Edhe sipërmarrësi Adi Haxhiymeri, i cili administron një fabrikë mielli thotë se çdo para që harxhohet nga qytetarët duhet të shkojë për prodhimin vendas. Sipas tij cilësia dhe certifikimi i produkteve i bëjnë më të besueshëm prodhimet shqiptare për tregun vendas.

“Edhe ne e kërkojmë me forcë këtë gjë sipas kushteve të caktuara p.sh të përfshihen të gjithë artikujt që janë të certifikuar, por unë do doja çdo para e dalë nga buxheti I shtetit dhe të gjithë fondet që kanë arritur të krijojnë shoqatat bamirëse të konsumohen në radhë të parë me produkte shqiptare. Bëhet fjale për produkte të certifikuara ku kosto e prodhimit të tyre është minimalisht 50% shqiptare, produkte ka pafund cilësore, sot Shqipëria eksporton kudo dhe unë mendoj se është më e nevojshme se kurrë.”, tha Adi Haxhiymeri. Disa ditë më parë ‘Biznes Albania’ i bëri thirrje qeverisë që të nxitet konsumimi i prodhimeve shqiptare dhe blerjet për nevoja të popullatës të jenë prodhime vendi.
(ed.me/BalkanWeb)

Kur do t’i kthehen shqiptarët jetës normale? Shefja e epidemologjisë jep datën

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini në një lidhje me Skype me News 24 foli për situatën e COVID 19 në vend.

“Sipas parshikimeve të llogaritura java e 4 ose e 5 përkonte me pikun e virusit. Jemi në situatë të rrafshtë me një intensitet ritmik dhe të qëndrueshëm. Kjo situatë e gjeti përballjen e shëndetësisë nga 83 pacientë që patëm në mars sot flasim për 43 pacientë në total. Shpresojmë të kemi edhe në javët në vijim trendin aktual…Kemi marrë shembull nga gabimet e shteteve të tjera morëm masa në kohë”,- tha ajo.

Tomini tha se epidemia e COVID 19 ka qënë e butë në Shqipëri por nuk duhet thënë se lufta mbaroi me kaq.

“Duhet të kuptojmë se edhe popullata ka ndryshime genetike nga një zonë në një zonë tjetër. Virusi nga dhjetori deri në prill e ka humbur dalngadalë agresivitetin. Krahasuar edhe me vendet e tjera të rajonit, të mos harrojmë se disa vende e kanë epideminë në ditën e 50 disa në të 30, pra dalëngadalë virusi po e humbet agresivitetin. Është herët të gjykojmë që jemi fitimtarë ndaj kësaj lufte, ne japim rekomandim për lehtësim apo shtrëngim të masave, sic edhe ka ndodhur por nëse nuk zbatohen të gjitha rregullat do kemi kthim pas”,- tha Tomini.

Por kur do t’i kthehen shqiptarët jetës normale? “Parashikimet ndoshta flasin se nga fundi i majit mund të ketë lirshmëri në një shkallë më të gjërë. Por duhet të dimë se nëse një vaksinë nuk gjendet, pra deri kur të kemi një mjet për parandalimin e tij COVID 19 do vijojë të jetë present mes nesh”.

Gjendet e pajetë në shtëpi gazetarja shqiptare (Foto)

Ditën e sotme është gjetur e vdekur në banesë gazetarja dhe kompozitorja e njohu në Kosovë Violeta Rexhepagiq. Prej vitesh ajo ishte pjesë e RTK, kanali televiziv shtetëror i Kosovës.

Ndërkohë, janë të paqarta shkaqet e vdekjes së 44 vjeçares. “Sot rreth orës 09:30 policia ka marrë informatën se në rrugën “Ferat Dragaj” në Prishtinë, saktësisht në një shtëpi, gjendet një person pa shenja jete. Me të marrë informatën policia ka dalë në vendin e ngjarjes, ku ka hasur viktimën grua, e cila ishte pa shenja jete. Vdekjen e viktimës e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes”, njoftoi policia.

Violeta ishte motra e këngëtarit dhe kompozitorit të njohur Armend Rexhepagiq.

Violeta për publikun e gjerë shqiptar u bë e njohur me prezantimet e saj në grupin e muzikës moderne të kohës “Vivien” rreth vitit 1984. Gjatë kësaj kohe, ajo përfaqësoi për dy herë Kosovën në përzgjedhjen e përfaqësueses së Jugosllavisë për “Këngën e Eurovizionit”.

Altin Lala: Nuk kam lënë gjë pa i thënë De Biasit, me Milotin Shqipëria shkonte në çerekfinale

Edhe sot e kësaj dite, katër vjet më vonë, vazhdon të diskutohet shumë zgjedhje e trajnerit Xhani De Biazi për të lënë jashtë Europianit një futbollist si Milot Rashica. Në atë kohë sulmuesi sapo ishte afruar te kuqezinjtë, kishte treguar cilësitë e tij mirëpo tekniku italian mendoi se ishte mirë që t’i siguronte një vend në Francë atyre që kishin kontribuar më shumë te kuqezinjtë.

Së fundmi, menaxheri i Rashicës, Altin Lala në një intervistë për emisionin “Interaktiv”, thekson për shkak të atij vendimi nuk ka lënë gjë pa i thënë De Biazit, ndërsa sa herë e takon e shan dhe vetëm e shan, sigurisht me shaka. Ndër të tjera, Lala beson se nëse Shqipëria do kishte marrë Rashicën në Europian, atëherë do ishte një çerekfinaliste.

“Nëse Rashica do të merrej në Europian, nuk do të kishte më mundësinë që të shkonte te Kosova. Kur nuk e mori Shqipëria, unë i thashë Milotit që vendos me zemër. Ne të gjithë e duam Shqipërinë dhe Kosovën se jemi një. Në të ardhmen shpresojmë që të luajmë për një Kombëtare. Që të luajmë të gjithë bashkë. Vendimi i De Biazit për të lënë jashtë Rashicën në Europian? Nuk kam lënë gjë pa i thënë, nuk mund t’i them këtu në televizor, e kam sharë. Miloti ishte në atë kohë shumë mirë, madje kam menduar që jo vetëm do të grumbullohej në Europian, por edhe do të luante aty. Isha shumë i surprizuar me atë vendim për ta lënë jashtë.

Në atë moment ishte lojtari më i mirë që kishte shqiptaria duke parë golat që kishte bërë te Vitese. Për më tepër duke parë Shqipërinë që luante me stilin italian të mbrojtjes, me një lojtar të shpejtë si Miloti, do të shkonte në çerekfinale. Ishte një vendim i gabuar. Po e kam takuar De Biazin edhe në Shqipëri kur luajtëm me Greqinë, Italinë dhe Turqia për të ndihmuar njerëzit që u prekën nga tërmeti. E takova dhe prapë e shava, sa herë e takoj vetëm e shaj. Sigurisht që me shaka dhe i them që nuk merr vesh nga futbolli, nga futbolli i luajtur gjithmonë se me mbrojtjen është mirë ai”, u shpreh Lala. /VipSport.al/

Rama: Fluturimet e riatdhesimit, 14 euro për hotelin do të paguhen nga qeveria, 7 nga qytetari

Kryeministri Rama ka bërë të ditur me anë të një statusi në Facebook se nga sot hapen prenotimet për fluturimet e riatdhesimit që nisin të shtunën nga Roma.

Rama njofton se paketa do të jetë 100€ për fluturimin që do të paguhen nga personi dhe 21€ në ditë për akomodimin 14-ditor në hotel, prej të cilave 14€ do të mbulohen nga qeveria për fjetjen e shërbimin me standardet anticovid-19, ndërsa vetëm 7€ do të paguhen nga personi për ushqimin.

Kryeministri thekson se çmimi i biletës do të variojë sipas destinacioneve, ndërsa pagesa e hotelit karantinë do të jetë fikse për të gjithë.

Postimi:

🟢 SOT HAPEN PRENOTIMET PËR FLUTURIMET E RIATDHESIMIT QË NISIN TË SHTUNËN NGA ROMA✈️

PAKETA DO TË JETË 100€ PËR FLUTURIMIN QË DO TË PAGUHEN NGA PERSONI DHE 21€ NË DITË PËR AKOMODIMIN 14-DITOR NË HOTEL, PREJ TË CILAVE 14€ DO TË MBULOHEN NGA QEVERIA PËR FJETJEN E SHËRBIMIN ME STANDARTET ANTICOVID19, NDËRSA VETËM 7€ DO TË PAGUHEN NGA PERSONI PËR USHQIMIN😍

BESOJ SE KJO PAKETË ËSHTË MËSE E ARSYESHME E FALENDEROJ AIR ALBANIAN DHE OPERATORËT TURISTIKË PËR MIRËKUPTIMIN DHE KONTRIBUTIN E TYRE ME ZEMËR SHQIPTARE NË KËTË NISËM ASPAK TË LEHTË, PËR SITUATËN E NDËRLIKUAR QË PO KALOJMË🙏

#njëAtdhe 🇦🇱 #njëFamilje

*çmimi i biletës do të variojë sipas destinacioneve, ndërsa pagesa e hotelit karantinë do të jetë fikse për të gjithë natyrisht

Ruçi i thotë ‘I DASHUR’, nervozohet Gjuzi: Përdor etikën, nuk jam i dashuri jot.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe deputeti Kujtim Gjuzi kanë replikuar me njëri tjetrin, pasi Ruçi iu drejtua deputetit me fjalën “i dashur”.

E menjëhershme ka qenë edhe replika e Gjuzit, i cili i ka thënë Ruçit “nuk jam i dashuri jot”.

Por nuk e ka lënë me kaq kryeparlamentari, i cili ka replikuar, duke i thënë Gjuzit se e përdori si fjalë etike, por ai “nuk e meriton të jetë i dashuri i tij”.

Gjuzi: Vendi është prej 44 ditësh në grusht shteti të Edi Ramës. Kryeministri ka nxjerrë ushtrinë nga kazerma. Nuk mundet televizioni shqiptar të japë parti joparlamentare, nuk mundet televizioni shqiptar të konsiderojë këtë apo atë kryeopozitar. Na shtoni minutazhin pavarësisht se jemi në kushtett e gjendjes së jashtëzakonshme, por nuk kemi gjendje të jashtëzakonshme.

Ruçi: I dashur deputet, me sa duket edhe juve flisni…

Gjuzi: Përdor etikë, nuk jam i dashuri jot. Dakord? Të lutem!

Ruçi: Ma kërkon etika dhe njerzillëku, ndoshta nuk e meriton të jesh i dashuri im.

Gjobë 300 mijë lekë, Jonida Maliqi i punon rreng mamasë: Më prishe gjakun (VIDEO)

Mamaja e këngëtares Jonda Maliqi është kthyer në një personazh publik tashmë kjo si pasojë e videove që këngëtarja publikon në rrjete sociale me të nga përditshmëria.

Duhet thënë se në fakt këto video janë tepër gazmore, kjo për shkak të tipit që ka e ëma e këngëtares.

Së fundi e ëma e saj bie pre e një tjetër rrengu të Jonidës e cila e merr në telefon dhe i thotë se policia i ka vënë gjobë 300 mijë lekë të vjetra. E ëma e Jonidës e ka marrë seriozisht, por kur këngëtarja i thotë se ishte një shaka, ajo i përgjigjet me fjalët: “Aman se më prishe gjakun”.