Përse njerëzit merren me thashetheme? Ka një shpjegim shkencor për këtë

Njerëzit shpenzojnë mesatarisht 52 minuta në ditë duke bërë thashetheme. Këtë e thotë një studim i kohëve të fundit.

Thashethemet Janë Të Nevojshme Për Mbijetesë

Kjo jo domosdoshmërisht është diçka e keqe, sipas psikologëve.

Ata e përkufizojnë thashethemin si një instinkt bazë i njeriut sepse njeriu është formuar i tillë të qëndrojë e të jetojë në grup dhe të varet prej tij për mbijetesë.

Në vazhdën e këtij përkufizimi, njeriu -sipas psikologëve- ka dëshirë dhe nevojë që të marrë sa më shumë informacion për njerëzit që e rrethojnë.

Është dëshirë dhe nevojë, për faktin se njeriu do të dijë tek kush duhet të ketë besim dhe jo, kush është i mirë dhe kush është i keq, kush i bindet rregullave dhe kush i shkel ato, kush mund të jetë i qëndrueshëm në miqësi e kush jo.

Mbi të gjitha, ka të bëjë me nevojën për të zbuluar jo vetëm personalitetin, por edhe këndvështrimin e tjetrit.

Grupet ku bën pjesë njeriu janë:

Familja, tek e cila presim dhe marrim dashuri dhe ngrohtësi,
Miqtë nga të cilët marrim shoqëri dhe komunikim,
Punëdhënësi, i cili na jep para dhe nëse jemi me fat edhe na ofron siguracion shëndetësor e ditë pushimi,
Ndaj nëse për shembull nëna të thotë se babai ka mbetur pa punë, atëherë do të dish se ke nevojë për të gjetur një mënyrë për të paguar qeranë e faturat.

Nëse kolegu të informon se punëdhënësi ka ndërmend të bëjë shkurtime në kompani, ti duhet të përgatitesh të gjesh një burim tjetër për mbijetesë.

Si na ndihmojnë thashethemet

Thënë shkoqur, thashethemi është mënyra se si njeriu arrin të mbijetojë në këtë botë të egër.

Thashethemi nuk na ofron më shumë informacion për personin për të cilin po flitet, por edhe për personin që flet.

Nëse jeni të kujdesshëm dhe të vëmendshëm,mund të merrni informacion jo vetëm për personin e interesit por edhe për bashkëbiseduesin dhe karakterin e tij.

Pavarësisht nevojës për mbijetesë, thashethemet janë shpesh të këqija dhe dashakeqe, dhe përbëjnë mënyrën më të mirë për të ndarë informacion dhe për të përzgjedhur grupin më të mirë shoqëror tek i cili mund të besojmë plotësisht, ose diçka e tillë./AgroWeb.org

E ngacmoi Kujtim Gjuzi për gj oksin ‘bo mbastik’, ish-missi na la pa fjalë: Jam e martuar, kam 2 fëmijë

Silvana Bushati ishte e ftuar në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon e shoqëruar nga vajza e saj 4 vjeçare, duke zbuluar kështu “sek.retin” që e kishte mbajtur të fshehtë nga të gjithë.

Silvana është prezantuar në sytë e publikut si beqare por në fakt ka një bashkëshort dhe dy fëmijë.

Ajo tregoi se nuk ka dashur ta ekspozojë familjen ndaj ka kursyer edhe postimet e fotot në rrjetet sociale.

Nga ana tjetër, ish-volejbollistja shprehu dëshirën për të qenë nënë e katër fëmijëve.

Humbi vajzën vite më parë, Artjola Toska i jep mesazhin e fortë nënës së lënduar, dhe merr dhuratën e madhe

Fatkeq sisht ndodh që në jetë të përballemi me vu.ajtje dhe dh.imbje që vijnë nga hu.mbja e njerëzve tanë më të dashur.

E tillë ishte edhe historia e Shkëlzenit dhe Fatjonës, çiftit që vite më parë kishin hu.mbur vajzën e tyre.

Shkëlzeni dhe Fatjona ishin njohur rastësisht dhe kishin rënë në dashuri më shikim të parë. Ata ishin martuar dhe vite më vonë, fatk.eqësisht vajza e tyre kishte ndë.rruar jetë.

Pas hu.bjes së vajzës Fatjona sipas Shkëlzenit kishte ndryshuar shumë dhe se nuk ishte si më parë.
Për këtë arsye Shkëlzeni kishte zgjedhur studion e programit “Dua të të bëj të lumtur” si rruga e vetme për t’i kërkuar gruas së tij të rigjente forcën, për hir të fëmijëve të cilët më shumë se kurrë kanë nevojë për mbështetjen dhe dashurinë e nënës.

E ftuar surprizë për Fatjonën ishte këngëtarja tepër e dashur për publikun, Artjola Toska e cila i dha këtë mesazh:

“Unë nuk jam njohur kurrë si një oratore tepër e mirë, por ajo që dua të të them është që ti je një femër e fortë dhe se duhet të jesh akoma më e fortë se kurrë!”

Në fund moderatorja e programit, Arbana Osmani së bashku me Fatjonën gatuan për herë të parë. Por sur.priza më e madhe ishte një kuzhinë e re nga “GoTech”, me të gjitha pajisjet elektroshtëpiake.

‘London International Film Fest’/ Shqiptari shpallet regjisori më i mirë në Angli

Regjisori shqiptar Pluton Vasi është shpallur fitues i çmimit ‘Regjisori më i mirë’ në ‘London International Film Fest’.

Ai arriti të fitonte falë realizimit të filmit artistik ‘Ndërkombëtarët’.

Filmi është një komedi e zezë, ku roli kryesor interpretohet nga Eni Shehu, personazhi i Roshit, aktori Ardian Cerga vjen në rolin një britaniku, Hervin Çuli po në rolin e një ndërkombëtari, Karafil Shena ka rolin e kryetarit të Sindikatës, për të vijuar dhe me Rovena Lule, Kastriot Çaushi, Alfred Trebicka, Lulzim Zeqja, Eriona Kakeli, Alert Çeloaliaj, Adele Gjoka, e të tjerë.

Pluton Vasi është një regjisor i njohur për individualitetin e tij në krijimtari si në filmin dokumentar dhe në filmin artistik. Krijimtaria e tij përfshin filma ‘Maya’ 2011, ‘Shqetësimet e një obezi’ 2008, ‘Këtu bën ftohtë’ 1993, etj. Filmat e tij dokumentar më të suksesshëm janë ‘Kënga’, ‘Ata ikën drejt qiellit’, ‘Ortek në tri kohë’, ‘Mjekër e Thinjur’, ‘Gjitonia’, ‘Lojë Botash’, ‘Rrathët’ etj. Për punët e tij ai është nderuar me çmime brenda dhe jashtë vendit sidomos me filmin e tij të fundit artistik ‘Maya’.

Përl otet Arbana Osmani, historia pr ekëse e motrave me aftësi të veçanta

Emisioni “Dua të të bëj të lumtur” solli sot historinë e dy motrave me aftësi të veçanta, Desjanës dhe Xhuljanës, nga Lushnja. Pro blemet shëndetësore të motrave kishin nisur shumë vite më parë kur ato ishin në 9-vjeçare. Nga vizitat mjekësore rezultoi se motrat vuanin nga një së mundje e rrallë që prekte trurin dhe shtyllën kurrizore duke i sh kaktuar vajzave kompl ikacione në të ecur.

Shoqja e ngushtë e Desjanës dhe Xhuljanës, Blerina i kishte shkruar programit për t’i bërë një surprizë motrave. Blerina së bashku me shokët e klasës, mësuesit e shkollës “Vath Koreshi” në qytetin e Lushnjës surprizuan Desjanën dhe Xhuljanën për t’i treguar se nuk janë vetëm.

Historia e dy motrave ka përl otur edhe Arbana Osmanin e cila ka postuar një video nga emisioni dhe shkruan: “Vazhdimisht përl otem si ju me histori të veçanta gjatë emisionit, por sonte veçanërisht ka qënë e pamundur ti mbaja lo tët gjatë leximit. Një nga historitë më pr ekëse që kemi sjellë në Dua të të bëj të lumtur”.

E njohu në “Facebook”, djali i shpreh live në studio dashurinë vajzës

Në programin “Dua të të bëj të lumtur” kemi parë shumë histori dashurie ku personazhet janë njohur nëpërmjet bisedave telefonike ose rrjeteve sociale.

I tillë ishte edhe rasti i mbrëmjes së sotme, ku Arjani nëpërmjet rrjetit social “Facebook” kishte njohur Elmën dhe kishte filluar të bisedonte me të. Ai rr ëfeu se kishte rënë në dashuri edhe pse nuk ishin takuar asnjëherë, por sipas tij Elma kishte filluar të distancohej dhe bisedat nuk ishin më si më parë.

Për këtë arsye Arjani i ishte drejtuar programit “Dua të të bëj të lumtur” sepse dëshironte që takimin e tij të parë ta bëntë publikisht në emision dhe jo në ndonjë kafene, me shpresën se do t’i fitonte zemrën Elmës.

Nga ana tjetër Elma tregoi historinë se si ishte njohur me Arjanin dhe që mesazhet e dërguara nga ajo ishin vetëm për mirësjellje. Ajo rr ëfeu se i’a kishte shpjeguar Arjanit dhe se nuk i ka dhënë shkak atij për të menduar se midis tyre pasur diçka më shumë sesa thjesht miqësi. “Me Arjanin nuk është se kemi folur shumë, por unë e vlerësoj se kam parë që është artist. Edhe pse ai më shkruante romane të tëra me mesazhe, i’a kam kthyer vetëm për të mos u dukur e pasjellshme”.

Pavarësisht fjalëve të Elmës, Arjani këmb ëngulte në dashurinë e tij dhe kërkonte që të takohej me të. “Nuk kam dashur ku rrë që takimin ta kishim në kafe, fshehurazi të tjerëve, por këtu në studio publikisht para gjithë të tjerëve.” ,- u shpreh Arjani.
Në fund Elma e re fuzoi prop ozimin e Arjanit duke rrë fyer se ajo ka një lidhje me dikë tjetër dhe se këtë fakt i’a ka thënë dhe atij.

I keni parë vajzat e bukura që pa punuar fare ngasin makina nga 300 mijë Euro?

Nga Mentor Kikia

Operacioni forca e ligjit është tema kryesore e diskutimeve, jo vetëm publike sot. Falë një gjetjeje PR, policja bjonde me syze të errëta u bë magneti i kësaj risie shtetërore.

Ne shqiptarët kemi të gjithë arsyet të jemi dyshues ndaj çdo gje që bën qeveria apo shteti. Por unë dua të jem në anën e këtij operacioni kësaj radhe. Pa pjesën e showt, patjetër.

Unë nuk i kam inat të pasurit. Por, për ata që kanë ndërtuar hotele, resorte, apo saraje luksi, duke shitur dr.ogë, duke shfrytëzuar vajzat si pro.stituta, duke vr.arë e gra.bitur, duhet bërë edhe “drejtësi financiare” veç asaj pe.nale(nëse është bërë). Unë nuk i kam inat ata që kanë makina të shtrenjta, pse makina ime rri më shumë me mekanikun se me mua, por ata që shpenzojnë qindra mijëra euro për një makinë, nga paratë e dro.gës, pro.stitucionit apo kr.meve të tjera, duhet ti nënshtrohen edhe “drejtësisë financiare”.

I keni parë vajzat e bukura të ekranit, muzikës apo modës(modele thonë të gjitha që janë, por se di ku sfilojnë), që pa punuar fare apo me ca punë modeste ngasin makina nga 200 a 300 mijë Euro? I keni parë postimet e fotove që u kapin “paparacët”, ndërsa pushojnë në vendet më luksi të botës, apo nëpër jahte? Pas tyre janë shpesh sponsorët e parave të dr.ogës dhe kr.imit.

Unë se kam inatin me vajzat, por ato janë sot modeli i rinisë. Ato ftohen nëpër emisione e studio për të treguar “eksperiencat” e Dubait e ishujve Maldive, ndërsa vajzat e vërteta plasin kokën pas librave për të marrë rezultatet më të mira, e nesër nuk gjejnë dot punë.

Paraja e kr.imit ka shkatërruar hierarkinë e shoqërisë, ka prodhuar modelin më të keq të mundëshëm. Paraja e kr.imit shkatërron konkurencën, pasi dikush përllogarit çdo qindarkë në një investim, e dikush lan në ar parmakët e shkallëve.

Po kaq kontribues sa bota e krimit në këtë deformim të shoqërisë, është edhe bota e ko.rruptuar e politikës dhe pushtetit. OFL ka bërë shumë mirë që nuk e ka në fokus këtë grup, pasi do të paragjykohej menjëherë. Të shpresojmë që do të jetë SPAK që do tua numërojë makinat politikanëve.

“Po më merr gruaja xhiro”, Ariola Demiri mban mbi shpinë “Xhodën” në mes të Zvicrës

Aktorët e “I love Tropoja” ndodhen në Zvicër, ku mbajtën dje edhe premierën e filmit.
Ata e kanë shfrytëzuar këtë udhëtim edhe për të shëtitur dhe argëtuar.

Këtë na i ka treguar më së miri edhe aktori i njohur i humorit Irgen Çela përmes një video të hedhur në “Instagram”.

Në këtë video shihet aktorja Ariola Demiri duke e mbajtur mbi shpinë Irgenin ku thotë “më ka marrë gruaja xhiro”.

Më pas edhe Irgeni i merr në shpinë Ariolën dhe kanë shkaktuar shumë të qeshura.

Në mbishkrimin e kësaj foto Irgeni shkruan: “Çifti i lumtur për muaj mjalti në Zvicër”.
VIDEO

Biznesmeni i pashëm kërkon grua: A i plotësoni këto tetë kushte?

Një biznesmen multimilioner, shumë i vetmuar, thotë se është në kërkim të një gruaje për të nisur familjen. Andy Scott ka një pasuri që i kalon 25 milionë sterlina.

Në ditën e të dashuruarve, ai thotë se është në kërkim të njeriut special për të kaluar jetën, por edhe për të udhëtuar në mbarë botën dhe për të shijuar pasurinë.

Megjithatë Andi thotë se ka tetë kushte për partneren ideale.

-Ajo duhet të jetë inteligjente, speciale dhe unike, e cila e jeton jetën plotësisht.

-Ajo nuk duhet të ketë lindur me lugë të argjendtë në gojë, që të ketë pasur gjithçka në jetë.

-Duhet të jetë e bukur dhe të mbajë veten në formë duke bërë palestër, ajo duhet të jetë krenare për pamjen e saj.

-Ajo nuk duhet të jetë e varur ndaj celularit dhe medias sociale.

-Integriteti është gjithçka, besimi është çelësi.

-Ajo duhet të përshtatet me situatat e ndryshme, të shkojë në festa glamur, por edhe të përveshë mëngët për punuar në shtëpi.

-Ajo duhet të pëlqejë shëtitjet, malin dhe detin.

-Ajo duhet të dojë fëmijët dhe të jetë gati për të krijuar familje, por e vetëdijshme se jeta nuk mbaron kur lind fëmijët.

Shkoi ta thërriste, nëna gjen të pajetë 17-vjeçaren shqiptare

Aurora Grazini, 17 vjeç, është gjetur e v.dekur në shtrat nga prindërit e saj.

Vajza jetonte në Montefiascone dhe vdiq papritmas duke lënë një dhi.mbje të padurueshme tek familjarët dhe miqtë e saj.
Karabinierët aktualisht po hetojnë vde.kjen e vajzës e cila u gjet e vdekur në mëngjesin e së shtunës 15 shkurt, për shkak të sëmundjes.

Aurora u dërgua në spitalin Belcolle, por pas disa kontrolleve, u dërgua në shtëpi.

Un’immagine tratta dal profilo Instagram di Aurora Grazini, la ragazza di 16 anni trovata priva di vita dopo che era stata visitata al pronto soccorso dell’ospedale di Belcolle e dimessa, 15 febbraio 2020. ANSA / Immagine tratta dal profilo Instagram di Aurora Grazini +++ATTENZIONE LA FOTO NON PUO’ ESSERE PUBBLICATA O RIPRODOTTA SENZA L’AUTORIZZAZIONE DELLA FONTE DI ORIGINE CUI SI RINVIA+++ ++NO SALES; NO ARCHIVE; EDITORIAL USE ONLY++

Vajza ishte ankuar se nuk ndjehej mirë.

Ajo kishte probleme shëndetësore dhe vazhdonte të humbiste peshë.

Por është e paqartë nëse vdekja ka të bëjë me sëmundjen që kishte. Tani policia do të hetojë, ndërkohë trupi i vajzës është vënë në dispozicion të autoritetit gjyqësor. Prindërit, kur e gjetën vajzën e tyre të vdekur në shtrat, u tronditën duke thënë:

“Zoti im jooooooooooooo ishte i bukur si një lule por sepse në këtë jetë nuk është e mundur që ajo iku si një engjëll !! Joooooooooooooo prehu në paqe vajzë e ëmbël!!! “, është një nga shumë mesazhet që u shfaqën në profilin në Facebook të vajzës. Dhe për të menduar se para se të vdiste ajo kishte shkuar në spital. Ndoshta sëmundja e saj është nënvlerësuar, megjithëse ende nuk dihet se çfarë ndodhi, raportojnë mediat italiane.

Ndërkohë, administrata komunale u ka kërkuar të gjitha shoqatave që të ndërpresin festimet e Karnavaleve të planifikuar për ditën e Shtunë. Me këtë lajm dramatik, ka shumë pak për të festuar.