Rrethrrotullim në mes të detit, pamjet brenda tunelit nënujor në ishujt Faroe

Është thuajse drejt përfundimit rrethrrotullimi në det në ishujt Faroe. Ky investim ka nisur tre vite më parë.

Tunelet nënujore lidhin ishujt Streymoy dhe Eysturoy në një rrjet rreth 6.8 milje (11 km) të gjata. Rrjeti është planifikuar të hapet më 19 dhjetor.

Rrjeti i tuneleve do të vijë si lehtësim për banorët, duke shkurtuar kohën e udhëtimit midis kryeqytetit Tórshavn dhe Runavík, nga një orë e 14 minuta në vetëm 16 minuta.

Pika më e ulët e rrjetit të tunelit është 187 metra nën nivelin e detit. Rrethrrotullimi do të përmbajë vepra arti nga artisti Faroese Trondur Patursson.

Ata që përdorin tunelet do të kërkohet të paguajnë një tarifë pagese, 75 Krona daneze. Ndërsa vendasit do të paguajnë më lirë.

Sipas kontraktorëve NCC, tunelet janë investimi më i madh në infrastrukturë i bërë ndonjëherë në Ishujt Faroe, shkruan BBC, përcjell abcnews.al.

Një tunel tjetër është aktualisht në ndërtim e sipër, që lidh ishujt Sandoy dhe Streymoy.

Ishujt Faroe, të cilët janë në fakt një grumbull prej 18 ishujsh në Atlantikun e Veriut janë të vendosura midis Islandës dhe Norvegjisë dhe janë rajon autonom i Danimarkës.

g.v/abcnews.al

Adelina rrëfen si i përballoi sul.met për martesën me avokatin…

Adelina Tahiri pasi u martua dhe u bë nënë mori një periudhë pushimi nga muzika për t’iu përkushtuar totalisht familjes dhe rritjes së të birit.

Lajmet dhe komentet rreth martesës së saj me bashkëshortin maqedonas ishin të pafundme, megjithatë dashuria e madhe mes çiftit, përkrahja e familjes dhe karakteri i fortë i Adelinës kanë bërë që ajo t’i përballojë të gjitha:

“Nuk është e lehtë, sidomos për një femër shqiptare. Nuk është aspak e lehtë, por një njeri i fortë i përballon të gjitha, sidomos një njeri i lumtur dhe me përkrahje të madhe. Kjo është fakt nga vetvetja: të ma kishte thënë dikush vite më parë, unë kisha vdekur, por jo. Kur je e dashuruar këmbë e kokë dhe ke përkrahje dhe dashuri, përballon çdo gjë, bëhesh shumë e fortë”, – tha këngëtarja për emisionin “Mirage”.

7 ditë ka qenë periudha më e gjatë që Adelina është ndarë me të birin 9 muajsh, por tregon se është shumë e lidhur me të, saqë nuk mund ta përshkruajë me fjalë dashurinë e saj të madhe. Joni ka mësuar tashmë të belbëzojë, të thotë ‘mama’, por edhe të bëjë ca lëvizje të tjera që Adelinën e mahnitin çdo ditë.

Pa dyshim, këngëtarja ka dëshirë që të rikthehet shumë shpejt në muzikë: “Sikur të mos merrem me muzikë, unë nuk do të jem Adelina, por dikush tjetër” – thotë me të qeshur duke zbuluar se së shpejti do të vijë me një projekt shumë të madh: “Nuk dua të flas, por mund të them vetëm që nuk është një këngë, janë shumë këngë….”
(BalkanWeb)

E ftuara i bën gafën në mes të emisionit, ‘shpërthen’ Rudina bën gjestin e papritur (Video)

Kuzhiniera e njohur Tefta ishte e thirrur së fundmi në emisionin shumë të ndjekur të mbasditës ‘Rudina’.

Zonja Tefta po tregonte se si mund të përgatisimin maja në kushte shtëpie, por teksa shpjegonte ajo në vend që të thoshte se majës i duhen nëntë ditë që të përgatitet, bëri lapsus duke thënë duhet nëntë muaj.

Kaq mjaftoi dhe Rudina së bashku me publikun shpërthyen në të qeshura dhe nuk ndalonin dot, siç mund të shihet në videon e mëposhtme. “Se mos prisni vërtetë 9 muaj për majanë, 9 ditë mjaftojnë.”- shkruan Rudina me humor krahas videos.

VIDEO

Ky njeri po çmend botën me rrëfimin e pabesueshëm:”Ju tregoj si të shëroni kan*cerin në tre minuta”

Ai thotë se emocionet tona ndikojnë në ADN dhe se fuqia e mendimeve, si lutjet për shembull, mund të na shërojnë nga çdo lloj sëmundje.

Efekti i kan*cerit mund të ndalet dhe ndërgjegjësimi për sienergjinë ekzistuese ndërmjet mendimeve dhe manifestimeve tona për botën fizike hapë një fushë që lidhë çdo gjë.

Kjo fushë që e përmend ai është e dëshmuar shkencërisht në gazetën “Nature”, numri 332, botuar më 1996.

Emocionet tona dhe mendimet formojnë fushë elektromagnetike, valët e të cilës arrijnë deri në një metër nga trupi. Madje edhe Nikola Tesla kishte thënë se një ditë njerëzit do të prodhojnë energji elektrike me ndihmën e fuqisë së mendimeve, që do të thotë se mendimet tona janë një energji e fuqishme.

Kështu, çdo gjë që ndjejmë është e lidhur me këtë lloj fushe, e cila ndikon në tërë trupin tonë. Mendimet mund të formojnë fushë të fuqishme elektromagnetike dhe të ndikojnë edhe në mjedisin përreth nesh.

Sapo kjo teknikë të zhvillohet, ajo nuk do të jetë më vetëm “trillim”, por një teknologji me të cilën do të trajtohet ka*nceri dhe së*mundjet e tjera. Ka shumë njerëz të cilët janë shëruar nga kan*ceri dhe sëm*undje të tjera, vetëm duke kontrolluar mendimet e tyre dhe duke menduar pozitivisht, pa e menduar se janë të sëm*urë – duke jetuar jetën normalisht edhe pas diagnostikimit.