Nga Spezia te Messi, “sherri” me De Biasin dhe marrëdhënia me Rejan, Manaj flet troç

Rey Manaj ndihmoi Spezian të arrinte rezultate në Seria A që rrjedhimisht çuan edhe në qëndrimin mes më të mirëve në këtë kampionat.

Sulmuesi i kombëtares ka dhënë një intervistë për “Calciomercato.com”, ku ka analizuar sezonin e zhvilluar me Spezian, teksa ka folur pa “doreza” edhe për të karrierën e tij që nga stërvitja e tij te Barcelona me Messin e deri tek marrëdhënia që ka tani me trajnerin Edy Reja.

E ardhmja: “Jam mirë këtu dhe do të isha i lumtur të qëndroja. E di se çfarë dua, por klubi duhet të bëjë një sakrificë si për kartonin ashtu edhe për pagën time. Për të ecur përpara së bashku, duhet të biem dakord të gjithë.”

Gëzimi për qëndrimin në Serinë A: “Natyrisht që jam shumë i kënaqur me objektivin e arritur. Dukej shumë e vështirë, sepse jemi grupi më i ri në kampionat dhe këtë vit patëm shumë vështirësi, por në fund ia dolëm”.

Bilanci personal: “Nuk është e lehtë të shënosh shumë në një ekip që lufton për mbijetesë, por mendoj se kam pasur një sezon pozitiv. Shpresojmë që vitin e ardhshëm të rris numrin e golave”.

Mësimet e Thiago Mottas: “Mësova të jem më vendimtar në fushë, edhe pa shënuar. Ai më mësoi disa lëvizje, për të krijuar situata për shokët e mi dhe për të ngadalësuar lojën kur duhet”.

Do t’ju them dy, Chiellini dhe Skriniar. I pari ka përvojë dhe një fizik të shkëlqyer, në nivel markimi është një hap përpara të tjerëve; Skriniar është gjithmonë i përqendruar, nuk shpërqendrohet për asnjë moment”.

Bast për shpëtimin: “Jo, nuk kam vënë bast asgjë, më mjafton festa e mbijetesës”.

Debutimi tek Interi: “Falënderoj Mancinin për mundësinë që më dha të debutoj dhe të luaj disa ndeshje. Tani do të ishte ëndërr të kthehesha tek Interi”.

Për Mancinin: “Ai bëri histori duke fituar shumë, gjithmonë arrinte të merrte pak më shumë nga lojtarët dhe gjithashtu ishte shumë i përgatitur taktikisht. Në atë periudhë më ka ndihmuar të menaxhoj situata të ndryshme”.

Një anekdotë: “Në fund të kampionatit ishim të gjithë të relaksuar dhe jo shumë të koncentruar, një ditë më dërgoi në dhomat e zhveshjes se nuk po stërvitesha mirë. Në fillim u zemërova shumë, më pas kuptova që e kishte bërë për të mirën time dhe mora mësimin tim”.

Largimi nga Interi: “Kur arrin në një ekip të madh në moshën 17-vjeçare, është e vështirë të fitosh hapësirë. Ndoshta isha unë që nuk i përmbusha pritshmëritë e tyre, por personalisht nuk u zhgënjeva”.

Lidhja me Medel: “Gary Medel ka qenë gjithmonë pranë meje. Edhe sot jemi miq shumë të ngushtë. Shënova kundër Bolonjës së tij, por ai nuk ishte në fushë. U takuam pas ndeshjes dhe me shaka më tha se, po të kishte qenë atje, nuk do të kisha shënuar”.

Kontrata me Barcelonën: “Ishte më e rëndësishmja e jetës sime. Ata më kishin marrë për Barçën B, por Suarez ishte jashtë për 5 muaj dhe u fol edhe për një mundësi për të shkuar në ekipin e parë. Në fund mbeta te rezervat, por gjithsesi u ndje pesha e fanellës. Në fushë mund të shihje dallimin mes lojtarëve të Barcelonës dhe të tjerëve, ne luajtëm me qetësi të çmendur”.

Për Messin: “Unik, është lojtari i vetëm që më emocionoi. Është më i forti në histori. Edhe në stërvitje nuk gabonte kurrë, gjithmonë merrte vendimin e duhur”.

Një anekdotë për “Pleshtin”: Gjatë stërvitjes, kam qenë gjithmonë i kujdesshëm që të mos e bëj të vështirë. Kur ishim në një situate një me një, ai shkoi fillimisht djathtas, pastaj majtas dhe në fund e lashë të kalonte. Me një tjetër nuk do të kishte përfunduar kështu”.

Mbrojtësit më të fortë: “Fizikisht Araujo, por Pique me eksperiencën e tij është i pakalueshëm. Ai tashmë e di se ku do të shkojë topi para se të përfundojë diku”.

Finalja e Conference League: “Ishte një mundësi e shkëlqyer për një vend që ka ndërtuar një stadium të bukur në të cilin luan kombëtarja. Si një djalë 

LIVE

Nga Spezia te Messi, “sherri” me De Biasin dhe marrëdhënia me Rejan, Manaj flet troç

schedule15:30 – 26 Maj, 2022

Rey Manaj ndihmoi Spezian të arrinte rezultate në Seria A që rrjedhimisht çuan edhe në qëndrimin mes më të mirëve në këtë kampionat.

Sulmuesi i kombëtares ka dhënë një intervistë për “Calciomercato.com”, ku ka analizuar sezonin e zhvilluar me Spezian, teksa ka folur pa “doreza” edhe për të karrierën e tij që nga stërvitja e tij te Barcelona me Messin e deri tek marrëdhënia që ka tani me trajnerin Edy Reja.

E ardhmja: “Jam mirë këtu dhe do të isha i lumtur të qëndroja. E di se çfarë dua, por klubi duhet të bëjë një sakrificë si për kartonin ashtu edhe për pagën time. Për të ecur përpara së bashku, duhet të biem dakord të gjithë.”

Gëzimi për qëndrimin në Serinë A: “Natyrisht që jam shumë i kënaqur me objektivin e arritur. Dukej shumë e vështirë, sepse jemi grupi më i ri në kampionat dhe këtë vit patëm shumë vështirësi, por në fund ia dolëm”.

Bilanci personal: “Nuk është e lehtë të shënosh shumë në një ekip që lufton për mbijetesë, por mendoj se kam pasur një sezon pozitiv. Shpresojmë që vitin e ardhshëm të rris numrin e golave”.

Mësimet e Thiago Mottas: “Mësova të jem më vendimtar në fushë, edhe pa shënuar. Ai më mësoi disa lëvizje, për të krijuar situata për shokët e mi dhe për të ngadalësuar lojën kur duhet”.

Mbrojtësit më të këqij: “Do t’ju them dy, Chiellini dhe Skriniar. I pari ka përvojë dhe një fizik të shkëlqyer, në nivel markimi është një hap përpara të tjerëve; Skriniar është gjithmonë i përqendruar, nuk shpërqendrohet për asnjë moment”.

Bast për shpëtimin: “Jo, nuk kam vënë bast asgjë, më mjafton festa e mbijetesës”.

Debutimi tek Interi: “Falënderoj Mancinin për mundësinë që më dha të debutoj dhe të luaj disa ndeshje. Tani do të ishte ëndërr të kthehesha tek Interi”.

Për Mancinin: “Ai bëri histori duke fituar shumë, gjithmonë arrinte të merrte pak më shumë nga lojtarët dhe gjithashtu ishte shumë i përgatitur taktikisht. Në atë periudhë më ka ndihmuar të menaxhoj situata të ndryshme”.

Një anekdotë: “Në fund të kampionatit ishim të gjithë të relaksuar dhe jo shumë të koncentruar, një ditë më dërgoi në dhomat e zhveshjes se nuk po stërvitesha mirë. Në fillim u zemërova shumë, më pas kuptova që e kishte bërë për të mirën time dhe mora mësimin tim”.

Largimi nga Interi: “Kur arrin në një ekip të madh në moshën 17-vjeçare, është e vështirë të fitosh hapësirë. Ndoshta isha unë që nuk i përmbusha pritshmëritë e tyre, por personalisht nuk u zhgënjeva”.

Lidhja me Medel: “Gary Medel ka qenë gjithmonë pranë meje. Edhe sot jemi miq shumë të ngushtë. Shënova kundër Bolonjës së tij, por ai nuk ishte në fushë. U takuam pas ndeshjes dhe me shaka më tha se, po të kishte qenë atje, nuk do të kisha shënuar”.

Kontrata me Barcelonën: “Ishte më e rëndësishmja e jetës sime. Ata më kishin marrë për Barçën B, por Suarez ishte jashtë për 5 muaj dhe u fol edhe për një mundësi për të shkuar në ekipin e parë. Në fund mbeta te rezervat, por gjithsesi u ndje pesha e fanellës. Në fushë mund të shihje dallimin mes lojtarëve të Barcelonës dhe të tjerëve, ne luajtëm me qetësi të çmendur”.

Për Messin: “Unik, është lojtari i vetëm që më emocionoi. Është më i forti në histori. Edhe në stërvitje nuk gabonte kurrë, gjithmonë merrte vendimin e duhur”.

Një anekdotë për “Pleshtin”: Gjatë stërvitjes, kam qenë gjithmonë i kujdesshëm që të mos e bëj të vështirë. Kur ishim në një situate një me një, ai shkoi fillimisht djathtas, pastaj majtas dhe në fund e lashë të kalonte. Me një tjetër nuk do të kishte përfunduar kështu”.

Mbrojtësit më të fortë: “Fizikisht Araujo, por Pique me eksperiencën e tij është i pakalueshëm. Ai tashmë e di se ku do të shkojë topi para se të përfundojë diku”.

Finalja e Conference League: “Ishte një mundësi e shkëlqyer për një vend që ka ndërtuar një stadium të bukur në të cilin luan kombëtarja. Si një djalë shqiptar më bën gjithmonë përshtypje kur luajnë në Tiranë.”

Përplasja me De Biasin: “Isha ende adoleshent, doja të shkoja në Kombëtare, por nuk më thirri. Thashë gjëra të nxituara që unë dhe ai mund t’i kishim menaxhuar më mirë, më pas u sqarova me trajnerin dhe tani kemi një marrëdhënie të mirë”.

Marrëdhënia me Edy Rejan: “Kam respekt të madh për një person dhe një trajner që ka arritur rezultate të rëndësishme në karrierën e tij, e dua. Ai po bën një punë të shkëlqyer me Kombëtaren, ne flasim shpesh dhe kur në verë më duhej të vendosja nëse do të vija në Itali apo do të qëndroja në Spanjë, ai më këshilloi të kthehesha këtu”. /f.a/abcnews.al

Shenja që i bëri Abraham Mourinhos po bën xhiron e rrjetit

Roma fitoi mbëmjen e djeshme 1-0 ndaj Feynordit, finalen e Conference League. Në momentin vendimtar të ndeshjes, kur Roma po fitonte 1-0, sulmuesi anglez i Romës, Tami Abraham fitoi me përvojë një faull të çmuar pranë pankinës verdhekuqe.

Deri këtu gjithçka në rregull, por kamerat kapin momentin kur sulmuesi, nga toka i shtrirë, i shkel syrin trajnerit të tij, Jose Mourinhos, si për t’i treguar se nuk ka asgjë serioze dhe se thjesht po vonon lojën. Pamjet po bëjnë xhiron e mediave.

Tifozi i Romës: Po gjeta një vajzë të mirë do qëndroj në Shqipëri

Sonte në orën 21:00 në stadiumin ‘Air Albania’ në Tiranë do të mbahet finalja Europiane e Conference League midis dy skuadrave, Roma dhe Feyenoord. Gjatë ditës së djeshme Tirana u mbush në çdo cep nga tifozët e Romës dhe Feyenoord.

Ndërkohë edhe sot tifozët me kombësi italiane kanë zbarkuar në Portin e Durrësit për të parë ndeshjen historike Roma- Feyenoord në stadiumin ‘Air Albania’. Në një intervistë për mediat, njëri nga tifozët u shpreh entuziast për ardhjen e tij në Tiranë, ndërsa kur u pyet nëse do të qëndrojë në Tiranë nëse gjen një vajzë të mirë ai nuk refuzoi duke e konsideruar si një mundësi të mirë.

“Unë jam shumë mirë dhe mendoj se do të fitojmë, është hera e parë që vijmë në Shqipëri, kemi ardhur me një grup shoqërorë. Jam gati për parti se do të fitojmë ndeshje, 3 ditë party”.

Tirana nuk do të jetë e sigurtë nëse fiton Fejnordi, thotë tifozi holandez

Sonte në mbrëmje do të luhet finalja e madhe e Ligës së Konferencës në stadiumin “Air Albania” në Tiranë, ku Roma dhe Fejnord do të përballen midis tyre.

Kryeqyteti shqiptar është “pushtuar” nga tifozë të shumtë nga Italia dhe Holanda, të cilët kanë ardhur për të mbështetur ekipet e tyre.

Një pjesë e tifozëve holandezë janë akomuduar në hotelet në zonën e plazhit në Durrës.

Një tifoz i Fejnordit u shpreh për “Euronews Albania”, se Tirana nuk do të jetë më e sigurtë nëse Fejnordi do të fitojë.

Ai tha se tifoëria do të festojë deri në orët e para të mëngjesit, madje do të kërkojnë që tifozët italianë të Romës të festojnë me ta.

“Pasi ne të fitojmë, Tirana nuk do të jetë më e sigurtë. Ne do të festojmë deri në orët e para të mëngjesit. Do të gjejmë tifozët italianë, të festojmë me ta faktin që ne fituam. Të martën do të fluturojmë drejt Roterdamit, do të festojmë edhe atje. Ushqimi është shumë i mirë, njerëzit shumë miqësore. Do të kthehem sërish”, tha tifozi holandez.

Nuk ndalen surprizat për gazetaren shqiptare, një tjetër tifoz i afrohet dhe e puth

Gjatë mbrëmjes së sotme pritet të mbahet finalja e “Conference League” që do të luhet mes Feynord dhe Romës në stadiumin “Air Albania”. Ngjarja ka marrë vëmendjen e të gjithëve, ndërsa po monitorohet dhe po përcillet tek qytetarët nga shumë gazetarë shqiptarë.

Veç trazirave dhe atmosferës së krijuar në Tiranë nga tifozët e dy skuadrave, këta të fundit kanë nisur të shprehin entuziazmin e ndeshjes duke dhuruar puthje tek gazetarët. Ka qenë pikërisht një gazetare shqiptare, Glidona Daci e cila dje është surprizuar me një puthje të një tifozi e cili më pas ka bërë edhe shenjën e zemrës me duar bashkë me gazetaren dhe më pas e ka puthur përsëri.

Pak orë më vonë të mbrëmjes së djeshme, gazetarja është përballur me një tjetër tifoz i cili ka puthur përsëri gazetaren. Siç shihet edhe në foto, gazetarja po raporton mbi atmosferën e krijuar nga tifozët në Tiranë, ndërsa dikush nga tifozët i afrohet dhe e puth në faqe.

Mediat italiane për trazirat në Tiranë: Asgjë serioze, testi i vërtetë është 25 maji

Pasditen e djeshme, në rrugët e Tiranës ka patur shumë përplasje midis policisë dhe tifozëve huliganë të holandës por jo vetëm.

Disa nga efektivët e policisë janë plagosur por për fatin e mirë nuk kanë asgjë serioze, ndërkohë që disa tifozë holandezë janë shoqëruar në komisariat. Por mediat italiane nuk i konsiderojnë serioze këto skena në rrugët e Tiranës, pasi rreziku mund të jetë pikërisht sot, më 25 maj.

Pikërisht për të shmangur problemet ditën e sotme qeveria Shqipërisë ka vendosur që 25 maji të jetë festë publike, për të shmangur problemet me trafikun dhe gjithashtu për të mbrojtur ata që kanë një aktivitet tregtar. Sërish për arsye të rendit publik janë rregulluar tre zona të ndryshme tifozësh, me ato të Feyenoord-it dhe Romës të vendosura në dy pika të ndryshme të qytetit. Fanzona e tretë, ajo e dedikuar për shqiptarët, është në zemër të Tiranës, pra sheshi Skënderbej.

Megjithatë, disa përplasje nuk janë parandaluar, asgjë serioze, por testi i vërtetë  është dita e ndeshjes. Janë planifikuar edhe 176 fluturime të tjera, me qytetin që pret mijëra tifozë pa bileta. Një situatë e ardhur nga keqmenaxhimi i biletave nga UEFA dhe një stadium vetëm 22500 vendesh. Agjencitë ligjzbatuese shqiptare, italiane dhe holandeze, këto të fundit për të dhënë dorën edhe duke njohur tifozët, do të vendosen në masë për të shmangur më të keqen. Shqipëria e di shumë mirë që po luan shumë përsa i përket besueshmërisë./ h.ll/albeu.com

Rekord shitjesh për makinat elektrike

Shitjet e veturave elektrike në botë, duke përfshirë hibride plotësisht elektrike dhe plug-in, u dyfishuan në vitin 2021, duke arritur rekord të prej 6.6 milionë shitjeve, sipas raportit të së martën të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA).

Kina kishte gjysmën e shitjeve totale botërore të veturave elektrike me 3.3 milionë njësi, ndërsa shitjet në Evropë u rritën me 65 për qind në 2.3 milionë.

Kështu, numri i përgjithshëm i veturave elektrike në rrugë në mbarë botën është rritur në 16.5 milionë automjete deri në fund të vitit 2021.

Rritja e madhe e shitjeve të vitit të kaluar i atribuohet politikës së vazhdueshme të subvencioneve “në shumë tregje, ku shuma totale e stimujve shtetërorë u dyfishua vitin e kaluar në pothuajse 30 miliardë dollarë”, shtoi IEA.

Në përputhje me politikat mjedisore, një numër në rritje vendesh kanë objektiva ambicioze për elektrifikimin e automjeteve në dekadat e ardhshme dhe shumë kompani veturash po planifikojnë investime të mëdha për një kalim të plotë në prodhimin e veturave elektrike.

Dështon aksioni për arrestimin e “të tmerrshmit të Lushnjës”, Artan Hoxha: Laert Haxhiu u pa në vendlindje

Laert Haxhiu një nga më të kërkuarit e drejtësisë shqiptare është parë në Lushnje, në vendin ku ishte edhe baza e grupit kri.minal ku ai bënte pjesë. Lajmi është bërë i ditur nga gazetari Artan Hoxha i cili shprehet se ai është tentuar të arr estohet.

Ndërkohë Hoxha ka thënë se ishte Interpoli grek që dyshoi fillimisht se u kap Laert Haxhia, por më pas u verifikua se nuk bëhej fjalë për të, por për një person të ngjashëm.

“Laert Haxhiu.  I vetmi që ngeli nga grupi i  Lushnjës. Shumë të fuqishëm. Si Kaloshi apo Bilbili.  Padiskutim që Haxhiu është shumë i rëndësishëm. Nuk është i këtij niveli dhe që thyhet. E ka sfiduar haptazi shtetin shqiptar. Është parë para dy javësh në Lushnje. Kam udhëtuar në Athinë dhe grekët kapën një person pranë Kallamatës. Përkonte me të dhënat. U dyshua që grekët arrestuan Laert Haxhiun . Do ishte sukses i madh është një tjetër kalibër. Por rezultoi që nuk është ai i kapuri. Është me rrezikshmëri shumë të lartë.” tha Hoxha. 

Laert Haxhiu është i kërkuar si autor i masakrës në Lushnje në 2017.  30 vjeçari i dënuar në mungesë me 18 vite burg është në kërkim prej 3 vitesh i akuzuar për vrasjen e dyfishtë të Zamir Latifit e Jurgen Hoxhës dhe pla gosjen e Marius Xhepexhiu. Haxhiu është edhe autor i v.rasjes së anëtarit te grupit të Aldo Bares, Gerti Lala.

Për masakrën e Lushnjes GJKKO ka dënuar me burgim të përjetshëm Orgest Bilbilin dhe Anterio Kaloshin. Kur ka ndodhur masakra e Lushnjes në shënjestër ka qenë nipi i Aldo Bares, Xhulio Shkurti, por ai arriti t’u shpëtoi plumbave në lokal pasi u ngrit nga tavolina pak minuta më herët, ndërsa viktimë mbetën Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha si dhe u plagosën Marjus Xhepexhiu dhe Bujar Turku./abcnews.al/

Nga Prishtina në Tiranë, FEYENOORD-i që e nisi duke “fikur” Dritën, me shpresë se do rrëzojë edhe “Perandorinë” ROMA-ke

Feyenoordi, ekipi legjendar holandez do të zbresë edhe njëherë tjetër në Tiranë, ku pas ndeshjes me Partizanin në vitin 1991 në “Qemal Stafa”, tashmë do të ketë përballë Romën, në të njëjtin stadium, por tashmë të rinovuar dhe të emërtuar “Air Albania”.

15 herë kampionët e Holandës, që kanë patur në ekip emra nga më të mëdhenjtë e futbollit, si Rud Gullit, Johan Cruyff apo Ronald Koeman, do të kërkojnë në Tiranë triumfin në një kupë të Europës që u mungon që nga viti 2002, kur mposhtnin Borussian e Dortmundit në finalen e Kupës UEFA, sot Europa League.

Rrugëtimi i holandezëve deri në finalen e Tiranës është i veçantë, pasi këtë rrugëtim ata e kanë nisur në Kosovë, ku në turin e parë shorti i përballi me Dritën. Pavarësisht se në letër fitorja e Feyenoord ishte shumë e thjeshtë, fusha tregoi të kundërtën. Ndeshja e parë përfundoi me rezultatin 0-0, ndërkohë që në sfidën e kthimit Feyenoord rrezikoi edhe eleminimin, pasi skuadra nga Kosoav udhëhiqte ndeshjen me rezultatin 1-2 deri në minutën e 68-të, por eksperienca bëri që të dorëzoheshin në minutën e 90-të, kur holandezët përmbysën rezultatin.

Pas Dritës, Feyenoord eleminoi zvicerianët e Luzern, ndërkohë që në Play Off fitoi pa shumë vështirësi ndah suedezëve të Elfsborg. Në grup holandezët u përballën me Maccabi Haifa, Slavian e Pragës dhe Unionin e Berlinit, ku arritën të merrnin 14 pikë dhe të dilnin të parët në grup.

Raundi tjetër do t’i përballte holandezët me Partizanin e Beogradit, një përballje që rezultoi shumë e lehtë, pasi Feyenoord i fitoi të dyja sfidat. Fati e donte që në fazën çerekfinale Feyenoord të përballej sërish me Salvian e Pragës, kundërshtarin në grupe, ku pas barazimit 3-3 në ndeshjen e parë, në Çeki holandezët arritën të merrnin një fitore të madhe 1-3.

Gjysmëfinalja ndaj Marsejës ishte një nga sfidat më të forta të Feyenoordit në Conference League. Ndeshja e parë në Holandë ishte shumë e luftuar, por vendasit arritën të triumfonin me rezultatin 3-2, ndërsa në Francë, barazimi 0-0 bëri që Feyenoord të rikthehej për të luajtur sërish një finale të madhe.

Në Tiranë i pret Roma, ekipi i shqiptarit Marash Kumbulla dhe një prej trajnerëve më të mirë të kohëve të fundit, Jose Mourinho-s. Finalja është e vështirë për t’u parashikuar, por holandezët e kanë synimin e qartë: E nisën duke “fikur” Dritën, duan ta përfundojnë duke rrëzuar “Perandorinë” Roma-ke. /Xhon Metaj/

Lorik Cana: Jam lacial, nuk bëj dot tifo për Romën. Kumbullës i them se…

Në Shqipëri do të zhvillohet për herë të parë në histori një finale europiane e organizuar nga UEFA. Nesër, në orën 21:00, Roma dhe Fejnord që do të përballen në finalen e madhe të kompeticionit më të ri europian, Liga e Konferencës, e cila do të luhet në stadiumin “AIR Albania”. Për këtë sfidë ka folur ambasadori i Shqipërisë në Ligën e Konferencës, ish-kapiteni i Kombëtares, Lorik Cana, i cili ka deklaruar se është një tifoz i Lacios dhe se nuk bën dot tifo për Romën:

Emocionet – “Janë të mëdha dhe dominon kënaqësia, kënaqësi kur vendi yt është një organizator i këtij kompeticioni. Për të treguar një vend të ngrohtë dhe futbolldashës, që i pret në mënyrën më të mirë të mundshme. Dhe, ky kompeticion i ri do të ketë një nisje me këmbë të mbarë”

A do të doje të ishe në fushë? – “Patjetër, çdo futbollist ka dëshirë të luajë një finale europiane. Unë kam mbërritur deri në çerekfinale, e shihnin si një kompeticion të tretë, por është i jashtëzakonshëm dhe në finale janë dy skuadra të mëdha. U mërzita që nuk kaloj Marseja sepse do të prisja tifozët këtu. Duke qenë lacial nuk bëj dot tifoz për Romën, por duke pasur Marashin aty brenda…”, tha fillimisht Cana për “SuperSport”

Këshilla për Marash Kumbullën – “Nuk kam luajtur finale europiane, por finale kam luajtur. Ka qenë finalja e fundit kundër Romës me Lacion dhe kemi fituar, është një djalë me shumë potencial. Ka fatin që shumë herët ka shkuar në një klub të madh dhe nëse do të ketë minuta të luajë me qetësi, do të ketë tifozët e vet dhe i uroj më të mirën”.

Ndeshjet me Romën – “Sfida me Romën ndjehet shumë, unë kam qenë para dhjetë viteve në finale kundër tyre me Lacion. 26 maj 2013, ishte në finale e Kupës së Italisë dhe unë kam qenë në fushë dhe e kemi fituar dhe aty kemi treguar që qyteti është i lacialëve. Shumë prej tyre e kanë për herë të parë në Shqipëri, duhet të flasin mirë për mikpritjen e vendit tonë dhe finalja të kaloj sa më mirë dhe të jetë një pikënisje për Shqipërinë”.

Himni i Romës i jashtëzakonshëm? – “Fakti që vijnë dy tifozeri të mëdha tregon rëndësinë e ndeshjes, mbetet në histori se është e para. Kemi çfarë të tregojmë dhe krenohemi duke shpresuar që njerëzit të kënaqen”

PANORAMASPORT.AL