A ia vlen ndërtimi i Kanalit të ri të Stambollit?

Nga David Lepeska, The National

Në prillin e vitit 2011, udhëheqësi turk Reccep Tayyip Erdogan prezantoi vizionin e tij për hapjen e një kanali gati 50 kilometra të gjatëqë do të lidhë detin Marmara me Detin e Zi, paralel me Ngushticën e Bosforit, rreth 20 km në lindje të kësaj të fundit.

Një dekadë më vonë, pas ndalesave dhe rifillimeve të panumërta, zyrtarët turq presin fillimin zyrtar të punimeve javën tjetër, për të nisur kësisoj zbatimin e projektin gjigant prej 20 miliardë dollarësh, të cilin vetë zoti Erdogan e përshkruan si “të çmendur”.

Por një kor kritikësh në rritje nuk bien dakord më të. Në krye të tyre është kryebashkiaku aktual i Stambollit Ekrem Imamoglu, që shihet gjerësisht si sfidanti kryesor i Erdogan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të parashikuara për në vitin 2023.

Ai e sheh projektin si një tradhti, duke argumentuar se turqit kanë më shumë nevojë për punë dhe siguri shëndetësore e financiare, sesa për një rrugë të re ujore tepër të kushtueshme. Sipas një sondazhi të 2 viteve më parë, gati 3 në 4 banorë të Stambollit pajtohen me qëndrimin e Imamoglu.

Stambolli përfaqëson një të pestën e popullsisë në Turqi, dhe më shumë se 1/3 e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Por ecuria e ekonomisë turke është ngadalësuar ndjeshëm kohët e fundit që nga kriza e monedhës vendase lirës në mesin e vitit 2018, që ka qenë që atëherë në një rënie të vazhdueshme, nga një borxh i jashtëm i madh, dhe nga një inflacion dhe papunësi në nivele vazhdimisht të larta.

Pandemia i ka përkeqësuar më tej gjërat, duke zhytur në varfëri më shumë se 1.5 milion turq. Dhe disa ditë më parë, Turqia hyri në bllokimin e saj më të ashpër për shkak të vdekjeve rekord të javëve të fundit nga Covid-19.

Erdogan është zotuar që të ecë përpara me ndërtimin e kanalit, duke argumentuar se ai do të tërheqë investimet e huaja aq të nevojshme, dhe do të rigjallërojë aktivitetin ekonomik në vend. Thuhet se zyrtarë të lartë dhe të pasur, turq dhe të huajt e kanë blerë tashmë tokën ku do të hapet kanali, gjë që ka sjellë një rritje të mprehtë të çmimeve të pasurive të patundshme.

Qeveria vlerëson se kanali do të gjenerojë 5 miliardë dollarë në vit nga tarifat vjetore të kalimit tranzit të anijeve dhe do të reduktojë ndjeshëm trafikun në Bosfor, ku kalojnë 3 herë më shumë anije sesa në Kanalin e Suezit apo atë të Panamasë.

Shumë kritikë e denoncojnë projektin për shkak të shqetësimeve mjedisore, duke përmendur parashikimet se kanali do të shkatërrojë pjesë të mëdha tokash bujqësore dhe habitatet bregdetare të shumë specieve dhe ekosistemeve detare të rrezikuara, nga Deti i Zi në Mesdhe.

Megjithatë, për shkak të trafikut të madh, kthesave të mprehta, dhe rrymave të poshtme nënujore të forta, aksidentet në Ngushticën e Stambollit nuk janë të pazakonta.

Në vitin 1999, një cisternë ruse u nda më dysh pranë grykës së Bosforit, duke derdhur më shumë se1.500 tonë naftë që ndoti për 2 vite plazhet aty pranë. Anija e kontejnerëve që u bllokua muajin e kaluar në Kanalin e Suezit, duke e ndalur për gati 1 javë trafikun ndërkombëtar të mallrave, dhe që i kushtoi Egjiptit miliona dollarë, duket si një reklamë e mirë për Kanalin e Stambollit.

Konventa e Montrosë e vitit 1936, siguron kalimin e lirë të anijeve civile përmes ngushticave turke (Bosfor dhe Dardanele), ndërsa i jep Turqisë një kontroll të konsiderueshëm mbi kalimin e anijeve detare nga shtetet që nuk lagen nga Deti i Zi.

Zyrtarët e lartë të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP), kanë deklaruar se kanali i ri do t’i japë mundësi Turqisë të anulojë konventën në fjalë dhe të vendosë rregullore të reja. Por kjo gjë nuk ka shumë të ngjarë të ndodhë, sidomos pasi presidenti rus Vladimir Putin ia ka bërë të qartë Erdogan se Montroja është për të një vijë e kuqe.

Duke supozuar se konventa do të mbetet në fuqi, analisti kryesor i Bosforit Yoruk Isik vlerëson se gjatë kohërave normale ekonomike, anijet e transportit presin mesatarisht 20 orë për të kaluar tranzit ngushticën. Nëse kjo është e vërtetë, kompanitë e transportit do të kishin disa stimuj më tepër për të paguar për një kalim tranzit më të shpejtë dhe të sigurt përmes kanalit të ri, që do të jetë gati i drejtë dhe potencialisht më i lehtë për të lundruar, për më pak se 20 orë nëse koha është e përsosur. Era, mjegulla etj, mund ta ndryshojnë ndjeshëm kohën e kalimit. Por në këtë projekt, Erdogan mund të nxitej nga egoja personale.

I bekuar me kodrina të ulëta dhe rrugë të jashtëzakonshme ujore, Stambolli i ka siguruar për gati 3 vite udhëheqësve që kanë synuar të çimentojnë trashëgiminë e tyre një kanavacë natyrore ideale. Bizas dhe Konstandini i huazuan qytetit emrat e tyre. Justiniani i dha botës Hagia Sofian.

Theodosius i la muret e tij që janë ende në këmbë. Pastaj erdhën xhamitë e larta të osmanëve dhe minaret e holla, të dizenjuara kryesisht nga Mimar Sinan, arkitekti i preferuar i Sulejmanit të Madhërishëm, sulltani i shekullit XVI-të.

Erdogan e ka kopjuar tashmë këtë stil, duke ndërtuar xhaminë më të madhe të Turqisë me pamje nga Bosfori, nga ana aziatike e Stambollit. Por këto janë thjesht zbukurime të mbështetura mbi një bukuri të moçme. Një Bosfor i dytë që e transformon qendrën e qytetit në një ishull do të ishte një ndryshim i pashembullt, ashtu siç është dëshmuar edhe për paraardhësit më të mëdhenj të Erdogan.

Sulltan Sulejmani, që e drejtoi perandorinë osmane në kulmin e saj, duke e çuar deri në portat e Vjenës, ishte i pari që shqyrtoi konceptin e një rruge ujore të ndërtuar nga njeriu që lidhte Detin e Zi dhe Marmara pesë shekuj më parë. Madje, u tha se Mimar Sinan filloi që të hartonte një projekt konkret përpara se ai të braktisej.

Sulltanët e tjerë të suksesshëm e rimorën këtë ide idenë, para se të gjenin projekte të tjera me të cilat të merreshin. Koncepti është ringjallur disa herë në epokën Republikane, përfshirë edhe atë të vitit 1991 kur kreu i një Komisioni të Stambollit argumentoi se një kanal i tillë do të reduktonte ndjeshëm trafikun detar, ndotjen dhe rrezikun mjedisor.

“Stambolli do të bëhet një qytet me dy dete që kalojnë përmes tij”- deklaroi Erdogan në vitin 2011. Për arsyet e lartpërmendura ky mund të jetë projekti që do të përcaktojë trashëgiminë e tij.

Erdogan e ka përsëritur shpeshherë se aeroporti, ura dhe kanali i ri, ishin çelësi për vizionin e tij për rritjen e prestigjit të Turqisë dhe rritjen e PBB-së në 2 trilionë dollarë deri në vitin 2023. Njëqindvjetori i republikës është vetëm 2 vjet larg, por ekonomia turke është larg këtij objektivi.

Aeroporti i Stambollit u hap në prillin e vitit 2019. Më pak se një vit më vonë, dhe disa javë para se pandemia të dërrmonte industrinë e udhëtimeve, banka kineze ICBC ishte në bisedime për të ri-financuar 6.2 miliardë dollarë të kredive të saj.

Ura e tretë e Bosforit dhe autostrada ngjitur me detin Marmara u hap në vitin 2016. Por ajo u nënvlerësua në atë masë saqë konsorciumi italo-turk që e mirëmbante u largua. Tani, Turqia po përgatitet që konsorciumin kinez ta bëjë pronarin e shumicës së aksioneve të urës dhe autostradës.

Pra, Pekini gjendet papritmas në të gjitha projektet prestigjioze të Erdoganit. Dy operatorët më të mëdhenj portualë të Kinës, janë pronarët e shumicës së aksioneve të Kumport në Stamboll, që ndodhet afër skajit jugor të kanalit të planifikuar.

Kompania kineze e teknologjisë ZTE, zotëron 48 për qind të kompanisë kryesore turke të telekomunikacionit, që mbikëqyr komunikimet në Aeroportin e Stambollit, pranë skajit verior të kanalit të planifikuar. Javën e kaluar, 6 banka turke, përfshirë 3më të mëdhatë në vend, deklaruan se nuk kishin gjasa të investonin në ndërtimin e kanalit të ri për shkak të shqetësimeve mjedisore.

Kjo pasoi lajmin se bankat kineze po konsiderojnë një investim miliarda dollarësh në kanalin e planifikuar, që do të përfshihej në Nismën e Brezit dhe Rrugës. Për shkak të problemeve ekonomike dhe mbështetjes në rënie të AKP-së, rezultati më i mundshëm për Kanalin e Stambollit mund të jetë skenari i një “ure drejt askundit”, nën të cilën do të fillonte ndërtimi, por më pas do të ndërpritej pafundësisht nëse Erdogan rikonfirmohet në pushtet. Por edhe nëse ndërtohet, kanali mund të shihet jo si lavdia kurorëzuese e Erdogan, por si një shenjë e hershme e pushtimit nga Kina të kryeqytetit të madh osman.

Braktisi emisionin e Eni Vasilit, Endri Shabani u kërkon ndjesë shikuesve: Këta marrin pagesa nga 25.000 euro, nuk mu dha hapësira të thoja të vërtetat

Endri Shabani, drejtues i Nismës Thurje braktisi mbrëmjen e djeshme emisionin e Eni Vasilit duke pretenduar se moderatrja nuk po e lejonte të mbaronte fjalën dhe të thoshte “të vërtetat” e tij. Disa orë pas largimit, ai u ka këkruar ndjesë shikuesve.

“I kërkoj ndjesë shikuesve që sot u largova nga studio e Open ende pa mbaruar emisioni. Arsyeja ishte se nuk mu dha hapësira të thoja të vërtetat e mia, në mënyrë të barabartë me ata që përhapën të pavërtetat e tyre.

Pasi kisha më shumë se gjysëm ore që po dëgjoja Frrokun që tregonte se pse të rinjtë e Thurjes kanë më pak ide politike se djemtë e Qifes, tentova të shpalosja këndvështrimin tim, i cili u konsiderua pa interes për moderatoren”, shkruan Shabani.

Ai thotë se në 30 ditë fushatë emisioni Open nuk kanë qenë asnjë minutë i hapur për forcat e reja, si Nisma Thurje apo kandidatët e pavarur, ndërsa për partitët e tjera thkeson se atyre iu është dhënë hapësirë që të bënin kundërfushatë ndaj prurejve të reja. Shabani kërkon që emisionet të bjënë transparencë për pagesat që marrin.

“… do ishte mirë të bëhej transparente nëse pagesat nga tre mijë, 10 mijë apo 25 mijë euro për emisionet në televizionet private janë paguar duke respektuar legjislacionin tatimor apo ligjin për median audiovizive. Publiku ka nevojë ta dijë cila ka qënë reklamë e paguar dhe cila jo”, vijon drejtuesi i Nismës Thurje.

Shkrimi i Endri Shabanit:

Ndjesë!

I kërkoj ndjesë shikuesve që sot u largova nga studio e Open ende pa mbaruar emisioni. Arsyeja ishte se nuk mu dha hapësira të thoja të vërtetat e mia, në mënyrë të barabartë me ata që përhapën të pavërtetat e tyre.

Pasi kisha më shumë se gjysëm ore që po dëgjoja Frrokun që tregonte se pse të rinjtë e Thurjes kanë më pak ide politike se djemtë e Qifes, tentova të shpalosja këndvështrimin tim, i cili u konsiderua pa interes për moderatoren.

Mesazhi im ishte se ne kemi humbur si shoqëri duke lënë jashtë parlamentit intelektualë të guximshëm si Pano Soko, dhe duke futur në Parlament shokët e Tomës.

Dhe për këtë rezultat mediat kanë përgjegjësinë e tyre, pasi kanë luajtur një rol të rëndësishëm gjatë fushatës, duke bindur opinionin publik që të mos votonin për forcat e reja.

Rasti më konkret, në 30 ditë fushatë emisioni Open nuk kanë qenë asnjë minutë i hapur për forcat e reja, si Nisma Thurje apo kandidatët e pavarur. Në të njëjtën kohë hapësira televizive iu dha personazheve që bënin fushatë kundër çdo alternative të re në këtë vend. Prej disa muajsh ka patur një orkestër analistësh që përpiqet t’i mbushë mëndjen shqiptarëve që as të mos e mendojnë të heqin dorë nga ata që e kanë marrë vendin peng.

Dhe sot, pasi Nisma Thurje ka marrë 10216 vota, të cilat në një proporcional kombëtar do të ishin mjaftueshëm për tu përfaqësuar në Kuvend, vijnë e të bëjnë gjyqin se pse ‘dështuan’ forcat e reja? Apo ‘pse janë kaq të paaftë të rinjtë?’.

Më fal, po si do fitojë e reja në këtë vend, kur përballë është një regjim që ka me vete jo vetëm sistemin zgjedhor, por edhe paratë e shtetit, edhe paratë e pista, edhe patronazhistët, madje edhe median (bashkë me analistë)?

Ka nga ata që thanë se një televizion privat ‘fton kë të dojë dhe s’mund t’i kërkosh llogari’, por unë nuk jam dakord.

E para, do ishte mirë të bëhej transparente nëse pagesat nga tre mijë, 10 mijë apo 25 mijë euro për emisionet në televizionet private janë paguar duke respektuar legjislacionin tatimor apo ligjin për median audiovizive. Publiku ka nevojë ta dijë cila ka qënë reklamë e paguar dhe cila jo.

E dyta, televizionet vërtet mund të jenë private por ne iu kemi dhënë një pasuri publike, siç është liçenca kombëtare e transmetimit. Ne jemi rrethuar nga antena transmetuese dhe ri-transmetuese, pikërisht që ata të zhvillojnë biznesin e tyre për informimin e publikut. Ne si publik, do duhet ‘t’ia shohim hajrin’ kësaj pasurie publike.

Dhe e treta, ne iu japim vazhdimisht para publike televizioneve private. Vetëm dy vite më parë iu dhamë 4 milion euro për dixhitalizimin e tyre, por ndihma ka qënë e vazhdueshme.

Prandaj edhe televizionet private kanë përgjegjësi publike që dalin përtej hapësirës së reklamës, qoftë kjo e hapur apo e fshehtë.

Pjesë e kësaj përgjegjësie është edhe informimi i publikut për të gjitha ofertat politike në zgjedhje, dhe Nisma thurje ishte një prej tyre.

Dhe për ta mbyllur, dua të theksoj se as unë, as Pano, dhe as qindra të rinj dhe të reja që kandiduan me Nismën Thurje, nuk i kemi hyrë politikës për të zgjidhur hallet personale, apo për të gjetur ndonjë punë. Fatmirësisht ne jetojmë me profesionet tona.

Ne i kemi hyrë politikës sepse jemi të shqetësuar për rrugën ku po shkon ky shtet, dhe kjo shoqëri.

Prandaj halli sot nuk është karriera jonë, por çfarë modeli i japim të rinjve në këtë shoqëri?

Do i rrisim me modelin e të rinjve të shkolluar, të përgjegjshëm dhe të guximshëm, të cilët promovohen dhe na përfaqësojnë në Kuvend?

Apo do t’iu themi të integrohen në botën e krimit, si e vetmja mënyrë për tu ngjitur në skenën e politikës? Kjo është dilema sot, e cila do ketë efekt edhe nesër, kur të jenë harxhuar paratë e reklamave.

Kjo çështje moderatores së emisionit iu duk ‘moralizëm’ i tepruar, por unë nuk mendoj se është.

Unë besoj se ky duhet të ishte shqetësimi kryesor i çdo personi publik në këtë vend, dhe sa më i madh përfitimi nga kjo shoqëri, aq më e madhe duhet të ishte edhe përgjegjësia.

Por, fatkeqësisht jetojmë në një shoqëri spektakli, ku emisionet janë në garë për klikime, në vend që të mendonin për të luajtur rolin që iu takon në edukimin e shoqërisë.

E pra, kjo ishte ajo që doja të të thoja sot përmes televizorit, por nuk munda.

VIDEO/ Eden Hazard lë nam pas eliminimit, e qeshura e tij bëhet virale

Eden Hazard bëhet çështje te Real Madrid. Spanjollët u mposhtën mbrëmë nga Chelsea, që shkoi në finalen e Champions League, ndërsa sulmuesi u kap nga kamerat duke qeshur.

Hazard, pas ndeshjes ishte me Zouma dhe Edouard Mendy. E qeshura e tij sigurisht nuk është pëlqyer nga tifozët, madje edhe është kritikuar në masë edhe nëpër studio televizive.

Belgu më parë ka qenë pjesë e Chelsea, por pas eliminimit nga Champions do të duhet të ishte kursyer disi. Reali ka shpenzuar për të rreth 160 milion euro dhe deri më tani më shumë ka qëndruar në infermieri, për shkak të dëmtimeve të shpeshta. /abcnews.al

“Pse na merrni dhe na bëni gjyqin?!”, moderatorja s’e lë të mbarojë fjalinë, Endri Shabani heq mikrofonin dhe largohet nga studio

Kandidati për deputet në qarkun e Durrësit, përfaqësuesi i partisë Nisma Thurje ka hequr mikrofonin dhe është larguar nga studio e emisionit “Open”.

Ai mori fjalën dhe ishte duke folur, teksa në një farë mënyrë “i kërkoi llogari” moderatores Eni Vasili se pse në emision flitet për arsyen “se pse kanë dështuar partitë e vogla”.

Sipas tij nuk duhet të gjykohen, por të mbështeten. Teksa ishte duke folur Vasili ndërhyri dhe nuk e la të mbaronte, ndaj Endri Shabani u largua nga studio.

Endri Shabani: Ne kemi sot Murrizin që ka marrë 4700 vota dhe Tom Doshin që ka marrë 35 mijë vota. dhe ju nuk flisni për këtë, Ju sot na merrni këtu na bëni gjyq pse jeni të dobët opse keni dështuar etj etj. Ndërkohë ju shihni që subjekti ynë ka marrë mbi 10 mijë vota që do të thotë 1 deputet. Pra mbi 10 mijë njerëz do ishin përfaqësuar, për t’i dhënë përgjigje pse nuk iu duan njerëzit. Ata kanë marrë 40 milionë euro nga bandat dhe kr imi nelët që të investojnë në fushatë. Ne kishim zero lekë. Polariteti, debati u polarizua në momentin e fundit. Në një situatë të tillë është e vështirë që një aktor i tretë të mbijë në këtë situatë. Sepse shumë thonë të votojmë për Bashën dhe të heqim Ramën. Disa njerëz që janë zhgënjyer nga Rama, kur panë se u v r a ai në Elbasan, thanë obobo do vijnë këta të na vr as in prapë. Ti e nis emisioni pse këta nuk arritën dot të mposhtin të mëdhenjtë.

Vasili: Shabani mos më bëj moralizma.

Shabani: Më lë ta mbaroj të lutem.

Vasili: Po jo, se po bën moral, nuk jemi te kjo tani.

Shabani: Po mirë bëjeni emisionin vetë pra.

Vasili: Po mirë në rregull.

(Shabani heq mikrofonin dhe largohet)

Kadia: Nuk duhet të ishte larguar.

Vasili: E respektojmë vendimin e tij, e ka nga ankthi i rezultatit të zgjedhjeve.

Melisa rrëfehet për herë të parë për lidhjen e fshehtë me Andin dhe sulmon Olsa Muhametin (VIDEO)

Mbrëmjen e sotme Melisa ishte e ftuar në emisionin “Roped With Olsi”, në të cilin ka rrëfyer gjithë detajet nga lidhja e fshehtë me Andin dhe marrëdhënien me konkurrentët e tjerë të programit apo autoren, Olsa Muhametin.

Melisa tha se takimet me Andin kanë nisur që kur ata kanë qenë pjesë e “Për’puthen”. Si fillim ajo tha se takoheshin në lokalin e Andit dhe më pas në parkingun e makinës. Melisa tregoi se atë nuk e lejuan që të zhvillonte takime me Andin në emision, me justifikimin se nuk duhej të ndërhynte në pëlqimin mes dy njerëzve (Tea dhe Andi).

“Unë kam kërkuar takime me Andin, një ma lejuan shyqyr Zotit. Një tjetër më thanë pse do ndërhysh ti mes pëlqimeve të të tjerëve edhe thashë ok. Ekzistonte një pëlqim aty me çfarë thuhej aty brenda dhe nuk duhej të ndërhyja unë dhe nuk ma lejuan”, tregoi Melisa.

Ish-konkurrentja tha se me autoren e emisionit, Olsa Muahemtin, nuk është ndarë mirë pas largimit nga programi. Madje Melisa bëri një deklaratë të fortë duke u shprehur: “Olsa më mohoi dashurinë”.

“Jam ndarë shumë mirë në fund me Olsën, por ndodhën disa gjëra fiks pas fundit tim sa le të rrijë aty ku është, rëndësi ka që të rrijë larg meje. Unë jashtë kamerave kisha shprehur një pëlqim dhe duke besuar në realitetin e atij emisioni, nuk doja të deklarohesha me emra direkt se nuk i dihet kurrrë dhe ndodhën ca të papritura në moment, pastaj ca gjëra të tjera, pastaj prit pak thashë, pastaj u bë një lëmsh. Olsa më ka penguar pëlqimin tim kryesor, që sot është dashuria e jetës sime”, u shpreh Melisa.

Ajo nuk harroi që t’i kërkonte falje publikut, që lidhjen me Andin e mbajti të fshehtë për një kohë kaq të gjatë. Gjithashtu Melisa tregoi se Andi e ka puthur i pari dhe se bashkëjeton me te./iconstyle

Rama bën emërimet e para të mandatit të tretë, këto janë dy zv.ministret e reja të kabinetit qeveritar (EMRAT)

Zëdhënësja e fushatës së zgjedhjeve të 25 prillit në PS e cila nuk mundi të marrë mandatin e deputetes është shpërblyer nga kryeministri Rama me një post tjetër të rëndësishëm.

Bora Muzhaqi është emëruar zëvendës ministre e Arsimit duke i zënë vendin Aspasjana Kongo.  

Gjithashtu Dallëndyshe Bici, ish-drejtoreshë e IKMT është emëruar zëvendës ministre e Mbrojtjes.

Dallëndyshe Bici ishte renditur e 22-ta në listën e PS në Tiranë, duke arritur të grumbullojë 5013 vota, ndërsa Bora Muzhaqi në vendin e 31 duke marrë 1069 vota.

Luante me Ronaldinjon dhe Anelkan! Lorik Cana tregon si stërvitej Shqipëria në 2002: Afronim makinat për të ndriçuar vendin

Lorik Cana është kapiteni legjendar i Shqipërisë. Shiriti do të ndërrojë shumë krahë te Kombëtarja, por kuptimi i vërtetë merrej vetëm në momentin që Cana udhëhiqte kombin në fushën e blertë. Dëshirë, grintë, karakter dhe ndjenjë përfaqësie. Historia e Lorik Canës ishte e gjitha besnikëri e pastër ndaj atdheut dhe për këtë arsye dashurohej së tepërmi nga tifozët. I rritur mes emrave me të mëdhenj të futbollit, Cana kishte gjithë mundësinë për të pritur një tjetër Kombëtare dhe për të refuzuar Shqipërinë.

Në momentin që një gjë e tillë ndodh edhe sot, çfarë mund të thuhet për vitet e atëhershme? Në rrëfimin e dhënë për emisionin “Jashtë loje” që transmetohet në “Top Channel”, Lorik Cana është shprehur se në vitin 2002 te Kombëtarja stërviteshin në darkë me dritat e makinës që rrinin të ndezura, pasi nuk kishte ndriçim.

“Kisha një qëllim. Isha shumë i sigurt, që nëse nuk do të kem një lëndim do ia arrij. Nuk ishte e vështirë në aspektin teknik, sepse unë kur zgjodha të luaja me ekipin kombëtar pothuasje isha me ekipin e parë të ekipit. Luaja në skuadër me Ronaldinjon, Anelkan, Hajnze, Pocetino. Domethënë me yje botërorë dhe nuk e kisha frikë aspektin teknik. Por kur vjen në një vend ku përfaqëson një Kombëtare, është një grup i ri njerëzish… Kam pasur fatin që ajo gjeneratë më ka pritur në mënyrë të jashtëzakonshme. Më ka pritur si vëllain e vogël, më ka përkëdhelur dhe jam ndjerë komod që ditën e parë.

Më kujtohen grumbullimet e para që i kemi bërë këtu te Shato Linza. Shkonim me autobuz ateherë te kompleksi Partizani. Më kujtohet fusha atëherë që ishte më e gjatë se sa topi dhe nuk e shihje topin. Kam disa kujtime kur stërviteshim pasdite nuk kishim drita. Në fund të stërvitjes në atë kohë me Dosenën, ishte shtator i 2002, hera e parë që jam grumbulluar, kemi afruar makinat që me dritat e makinave të ndricohet stërvitja. Për të mos na zënë errësira. Me kujtohet një vend i ri, sepse nuk kisha shkelur asnjëherë në Shqipëri. Por ambienti mu duk jashtëzakonisht i mirë.

Do të doja të mos hyja në fushë me Serbinë? E përse? Përkundrazi, sepse ne ndiheshim jashtëzakonsiht mirë. Jo vetëm që përfaqësonim Shqipërinë, por përfaqësonim Shqipërinë e bashkuar. Kombëtaren e vërtetë. Shqipëria ka pasur vetëm në 2 raste Kombëtare të vërtetë, pas Luftës së Dytë Botërore dhe gjenerata jonë. Gjithcka që ka qenë në mes, që është një kohë e gjatë, ka pasur vetëm përfaqësuese. Por quhej Kombëtarja shqiptare sepse kishte simbolet kombëtare, kishte flamurin kuqezi, por në përbërjen e saj nuk kishte asnjëherë…

Nuk është e rastësishme që kampionati ballkanik është fituar me Naim Kryeziun, Riza Lushtën, që ishin të Kosovës. Nuk po them që ne jemi më të mirë, por ne thjesht ishim bashkë. Kjo është Kombëtare, merr sensin e Kombëtares. Tani kemi përfaqësuese. Të dyja me një mision të ndershëm për të përfaqësuar vendin tonë. Por ne kemi shfrytëzuar momentin e duhur dhe kemi arritur që si Kombëtare e bashkuar të shkruajmë historinë”, ka thënë Lorik Cana./Sport Ekspres/

Bashkëpunim me Ramën, Gjekmarkaj: Ja çfarë do ishte e negociueshme me PS

Deputeti i ardhshëm në Kuvendin e Shqipërisë, i dalë nga zgjedhjet e 25 prillit për qarkun e Lezhës nga Partia Demokratike, Agron Gjekmakaj, i pyetur në lidhje me ftesën e kryeministrit Edi Rama për bashkëpunim me PD, tha se e vetmja gjë që mund të negociohej me qeverinë Rama, është përsëritja e zgjedhjeve në një qeveri teknike.

“Kjo nuk ndodh. E vetmja gjë e negociueshme do të ishte që të negociohej përsëritja e zgjedhjeve në një qeveri teknike për të kthyer legjimitetin institucioneve në Shqipëri. Kjo do të ishte e vetmja ofertë bashkëpunimi sot për sot me Partinë Socialiste”, u shpreh Gjekmarkaj në një intervistënë news 24.   

Agron Gjekmarkaj nënvizon se Basha në zgjedhje normale, do të bëhej kryeministër.

“Kudo ka valë të madhe zemërimi. Edhe socialistët e dinë se janë blerë vota edhe brenda PS-së. Është bërë kërdia në vjedhje të votave. Njerëzit duhet të jenë vigjilent. Shteti dhe policia deri më tashmë janë bërë një që të mos dalë e vërteta. Zoti Basha ka bërë një fushatë ekselente, ka pasur program konkret të konsultuar me CDU-në gjermane dhe ka marrë shifrën më të lartë të votave, edhe se më 2009. Nuk u lejuan që të ketë zgjedhje të ndershme në Shqipëri edhe këtë herë. Sfida e Bashës dhe e PD-së është që të kthejmë zgjedhje të ndershme. I vjedhuri nuk mund të urojë hajdutin. Basha në zgjedhje normale do bëhej kryeministër”, tha Gjekmarkaj./Opinion.al

Mori 4700 vota në tre qarqe, Murrizi: M’i kanë vjedhur! Këta janë bashkë, kanë 31 vite që ndajnë lekët me njeri-tjetrin

Deputeti i Kuvendit, Myslim Murrizi ka shprehur sot në “Open”, për të disatën herë, shqetësimin e tij pas rezultatit të zgjedhjeve, i cili e nxorri atë me 4700 vota në 3 qarqe.

Murrizi tha se në 5% të fleta të pavlefshme (82 mijë fleta) ka shumë fleta që janë vota për të dhe partinë e tij. Sipas kreut të LDSH-së, partitë e mëdha PS-PD janë bashkë për 31 vite dhe ndajnë lekët së bashku.

Se pse nuk fitoi asnjë mandat, Murrizi ia “vuri fajin” buxhetit minimal, pasi tha se PS-PD-LSI kanë shpenzuar 500 mijë dollarë në rrjete sociale me sponsorizime.

Myslim Murrizi: Nuk e prisja këtë votim. Dua të them të sqaroj diçka, që unë nuk kam goditur partitë e mëdha, unë e di që këta janë bashkë, ndajnë paratë bashkë. Nuk i kam goditur, por i kam thënë shqiptarëve realitetin. Në lançimin që dëgjova “megjithëse u ndryshua sistemi zgjedhor”, dua të them që nuk u implementua kushtetuta në këtë sistem zgjedhor. Në fushatë s’kemi qenë të barabartë, kur këta ustallarë i kanë thënë Zykes (Mark Zuckerberg) 500 mijë dollarë. Unë nuk kam dhënë lekë për sponsorizime të tilla.

Eni Vasili: Ju nuk keni arritur të merrni asnjë mandat.

Myslim Murrizi: Në 5% vota të pavlefshme janë 10 mandate.

Eni Vasili: PD thotë janë të miat, PS thotë janë të miat e kështu me radhë.

Myslim Murrizi: Fakti që të gjithë thonë janë të miat i bie që ata i kanë prishur se nga e dinë që janë të vetat? Vetëm lopa e beson që votuesi pasi i vuri kryq PS t’i vëjë kryq dhe PD. Sistemi që nuk u implementua siç duhej kushtetuta, na penalizoi.

Inate mes Bill Gates dhe Elon Musk, pse nuk flasin mes tyre njerëzit më të pasur të botës

Sipas Business Insider , shenja e parë e fërkimit midis Bill Gates dhe Elon Musk erdhi në Shkurt 2020 pasi Gate pranoi në një intervistë në YouTube me Marques Broënlee se ai s’do të zgjidhte të mos blinte një Tesla.

Si përgjigje, Musk shkroi në Tëitter se ai gjithmonë i kishte gjetur përgjigjen e Gates “mbytëse”.

Por grindja e tyre filloi me të vërtetë kur COVID-19 u bë një pandemi në të gjithë botën. Sipas CNN , Musk i quajti urdhrat e qëndrimit në shtëpi “fashiste”, ndau mendimet e tij për virusin dhe shkroi në Tëitter kërkesën që shteti të hiqte bllokimin. Kjo bëri që Gates të kritikonte CEO të Tesla në një intervistë në CNBC , duke nënkuptuar që Musk nuk dinte sa duhet për epidemitë ose vaksinat për të komentuar.

“Pozicionimi i Elonit është i rrezikshëm“, tha miliarderi i Microsoft.

“Ai nuk di asgjë nga vaksinat. Ai bën një makinë elektrike të shkëlqyeshme dhe raketat e tij funksionojnë mirë. Kështu që ai është i lejuar të thotë këto gjëra. Shpresoj që ai të mos ngatërrojë me tona ku nuk është përfshirë shumë.”

Musk u kundërpërgjigj me disa cicërima të çuditshme , duke shkruar, “Thashethemet se Bill Gates & Unë jemi simpatizantë janë plotësisht të pavërteta”. Por ky nuk ishte fundi i përplasjes së tyre.

Në shtator të vitit 2020, Elon Musk e quajti Bill Gates një “kokë nyje” në podcastin “Sëay” të Kara Sëisher .

“Gates tha diçka për mua që s’dija se çfarë po bëja,” i tha pritësi i ardhshëm SNL Sëisher, duke shpjeguar se Tesla kishte punuar në të vërtetë me kompani biofarmaceutike, por duke mohuar që ai do ta merrte vaksinën vetë .

Pastaj në shkurt 2021, Gates shpjegoi se si pikëpamja e tij ishte e ndryshme nga ajo e Musk, për CNN .

“Epo, është e rëndësishme të thuash se ajo që Elon bëri me Tesla është një nga kontributet më të mëdha në ndryshimin e klimës që ka bërë dikush. Dhe e dini, nënvlerësimi i Elonit nuk është një ide e mirë,” i tha Gates Sëisher .

Miliarderi i teknologjisë shtoi, megjithatë, se ai nuk “mendon se raketat janë zgjidhja”. Ai gjithashtu përshkroi Tesla si duke bërë mirë në “gjërat e lehta, si makinat e pasagjerëve”, por vuri në dukje se njerëzimi “në thelb nuk po bënte sa duhet për gjërat e forta: çeliku, çimentoja, mishi” dhe më vonë kritikoi miratimin e Musk të Bitcoin në një intervistë me Bloomberg .

Në një zhvillim të çuditshëm, Musk më pas shkroi në Tëitter një karikaturë anti-vaksinash tashmë të fshirë, e cila ishte redaktuar për të treguar Gates duke përdorur vaksinat COVID-19 për të rindezur MP3 player-in e Microsoft Zune.

“Së shpejti do të ndjeni dëshirë të çuditshme për Zune …” paralajmëroi Musk, për Business Insider .

Pra, ndërsa të dy burrat mund të jenë CEO të teknologjisë të cilët janë zotuar të ndalojnë ndryshimin e klimës, nuk ka gjasa që ata do të shohin njëri tjetrin në sy së shpejti.